in

Sporcular Dikkat! Yüksek Protein İçeren 20 Yiyecek

Yüksek protein
Yüksek protein

Proteinler aminoasitlerden oluşan önemli besin kaynaklarındandır. İhtiyacımız olan azotun tek kaynağıdır. İnsan vücudu tarafından üretilmeyen proteinlerin günlük olarak yeterli miktar alınması gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre bir insanın günlük olarak alması gereken protein miktarı kilo başı 0,45 gramdır. Yani 70 kg bir insanın günde tüketmesi gereken protein miktarı 31,50 gramdır.

Yüksek Protein İçeren 20 Yiyecek Listesi :

1- Yumurta

Yumurta en sağlıklı ve en besleyici yiyecekler arasındadır. Vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar, göz koruyucu antioksidanlar ve çoğu insanın yeterince alamadığı beyin besinleriyle doludur. Yüksek protein içerirler, fakat yumurta beyazları neredeyse saf proteindir.

Protein içeriği: 1 büyük yumurta, 78 kalori ile, 6 gram protein içerir.

2- Badem

Badem sporcular arasında popüler sayılabilecek bir besindir. Lif, E vitamini, manganez ve magnezyum gibi önemli besinler ile yüklüdür.

Protein içeriği: 28 gramında 6 gram protein ve 161 kalori bulunur.

3- Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü, protein yönünden zengin olan en popüler yiyeceklerden biridir. Derisiz tüketirseniz, içindeki kalorilerin büyük kısmı proteinlerden gelir. Tavuk göğsünü pişirmek kolaydır ve doğru bir tarifle pişirildiğinde de tadı oldukça güzeldir.

Protein içeriği: Derisiz kavrulmuş tavuk göğsü, sadece 284 kalori ile 53 gram yüksek protein içerir.

4- Yulaf

Yulaf, en sağlıklı tahıllar arasındadır. Sağlıklı lifler, magnezyum, manganez, tiamin (B1 vitamini) ve diğer birçok besinle yüklüdür.

Protein içeriği: Yarım su bardağı çiğ yulaf, 303 kalori ve 13 gram protein içerir.

5- Süzme Peynir

Süzme peynir yağ ve kalorisi çok düşük olan bir peynir türüdür. Kalsiyum, fosfor, selenyum, B12 vitamini, riboflavin (B2 vitamini) ve diğer çeşitli besinlerle doludur.

Protein içeriği: % 2 yağ içeren bir bardak (226 g) süzme peynir, 194 kalori ile 27 gram protein içerir.

6- Süzme Yoğurt

Süzme yoğurt, çok kalın bir yoğurt türüdür. Tadı lezzetli, kremsi bir dokusu var ve birçok besini içeriyor. Sadece şekersiz bir tane seçtiğinizden emin olun. Tam yağlı süzme yoğurt da protein açısından çok yüksektir, ancak daha fazla kalori içerir.

Protein içeriği: Yağsız süzme yoğurtunda% 48 kalori var. 6 onsluk (170 gram) bir kapta, sadece 100 kalori ile 17 gram protein bulunur.

7- Süt

Süt son derece besleyicidir, ancak sorun dünya nüfusunun büyük bir kısmı süte karşı toleranssızdır. Süt, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her bir besini içerir ve birkaç etkileyici sağlık yararı sağlayabilir. Özellikle kalsiyum, fosfor ve riboflavin (B2 vitamini) bakımından yüksektir.

Protein içeriği: 1 su bardağı süt, 149 kalori ile 8 gram protein içerir.

8- Brokoli

Brokoli, C vitamini, K vitamini, lif ve potasyum yüklü inanılmaz sağlıklı bir sebzedir. Brokoli, kansere karşı korunmaya yardımcı olduğuna inanılan çeşitli biyoaktif besinlerle doludur. Birçok sebzeye oranla protein bakımından yüksektir.

Protein içeriği: 1 fincan (96 gram) kıyılmış brokolinin sadece 31 kalori ile 3 gram proteini vardır.

9- Yağsız Sığır Eti

Yağsız sığır eti protein açısından çok yüksektir ve ayrıca lezzetli tadı vardır. Yüksek oranda biyoyararlanabilen demir, B12 vitamini ve çok sayıda diğer önemli besinlerle yüklenir. Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, yağsız sığır eti yerine yağlı sığır eti yemekten çekinmeyin.

Protein içeriği: % 10 yağ ile 85 gr pişmiş dana eti, 184 kalori ile, 22 gram protein içerir.

10- Ton Balığı

Ton balığı çok popüler bir balık türüdür. Hem yağ hem de kalorisi düşüktür, bu nedenle alınan şey çoğunlukla sadece proteindir. Diğer balıklar gibi, ton balığı da çeşitli besinlerde çok yüksektir ve yeteri miktarda omega-3 yağı içerir.

Protein içeriği: 154 gr ton balığı 179 kalori ile 39 gram protein içerir.

11- Kinoa

Kinoa, şu anda dünyanın en popüler süper ürünleri arasında yer alan bir tohum / tahıldır. Pek çok vitamin, mineral ve lif içerir ve antioksidanlarla doludur. Kinoanın çok sayıda sağlık yararı var.

Protein içeriği: 185 gr pişmiş kinoanın 222 kalori ile 8 gramı vardır.

12- Whey Protein Takviyeleri

Peynir altı suyu proteini (Whey protein), kas kütlesinin oluşturulmasında çok etkili olduğu gösterilen ve süt gıdalarından elde edilen kaliteli bir
yüksek protein türüdür. Peyniraltı suyu protein takviyeleri sporcular arasında oldukça yaygındır.

Protein içeriği: Markadan markaya göre değişir. Servis başına 20-50 gram protein içerir.

13- Mercimek

Mercimek bir baklagil türüdür. Lif, magnezyum, potasyum, demir, folat, bakır, manganez ve diğer çeşitli besin maddeleri bakımından yüksektir. Mercimek dünyanın en iyi bitkisel kaynaklı protein kaynakları arasındadır ve vejetaryenler ve veganlar için mükemmel bir besindir.

Protein içeriği: 1 fincan (198 g) haşlanmış mercimek 230 kalori ile 18 gram içerir.

14- Ezekiel Ekmeği

Ezekiel ekmeği diğer ekmeklerden farklıdır. Darı, arpa, yazıldığından, buğday, soya fasulyesi ve mercimek gibi organik ve filizlenmiş tam tahıl ve baklagillerden yapılır. Çoğu ekmekle karşılaştırıldığında ezekiel ekmeği, protein, lif ve çeşitli önemli besinler bakımından çok yüksektir.

Protein içeriği: 1 dilim 4 gram protein, 80 kalori içerir.

15- Kabak Çekirdeği

Kabaklar, kabak çekirdeği adı verilen yenilebilir tohumları içerir. Demir, magnezyum ve çinko da dahil olmak üzere pek çok besleyicide inanılmaz derecede yüksektir.

Protein içeriği: 28 gr, 125 kalori ile 5 gram protein içerir.

16- Hindi Göğsü

Hindi göğsü tavuk göğsüne birçok yönden benzerdir. Çok az yağ ve kalorili, çoğunlukla proteinden oluşur. Aynı zamanda lezzetli tadı vardır ve çeşitli vitamin ve minerallerde yüksektir.

Protein içeriği: 85 grlık porsiyonda 146 kalori ile 24 gram bulunur.

17- Balık

Balık, inanılmaz derecede sağlıklıdır. Önemli besinlerle yüklüdür ve kalp sağlığına sahip omega-3 yağ asitleri bakımından oldukçe doludur.

Protein içeriği: Çok değişkendir. Örneğin somon balığı her 85 gr porsiyonda 19 gram protein ve sadece 175 kalori içerir.

18- Karides

Karides bir çeşit deniz ürünüdür. Kalorisi düşüktür, ancak selenyum ve B12 vitamini dahil olmak üzere çeşitli besin maddelerinde inanılmaz derecede yüksektir. Balıklar gibi karidesler de bol miktarda omega-3 yağ asidi içerir.

Protein içeriği: 85 gr porsiyon sadece 84 kalori ile, 18 gram içerir.

19- Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası brokoliyle gibi bir diğer yüksek proteinli sebzedir. En sağlıklı yiyeceklerden biridir ve lif, C vitamini ve diğer besinler bakımından çok yüksektir.

Protein içeriği: 78 gramı, 28 kalori ile 2 gram protein içerir.

20- Yer Fıstığı

Yer fıstığı oldukça lezzetlidir. Protein, lif, magnezyum bakımından yüksektir ve birçok çalışma kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir. Fıstık ezmesi de protein bakımından yüksektir.

Protein içeriği: 28 gramı, 159 kalori ile, 7 gram protein içerir.

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: VaktindeYe

Vaktinde yenmesi gereken sebze ve meyveler, bu ürünler kullanılarak yapılan eşsiz yemekler!

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Kinoa nedir

Kinoa Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kahvaltı için en faydalı yiyecekler

Sabah Kahvaltıda Yemek İçin En Faydalı Yiyecekler