in

Yeşil çay mucizeleri

Yeşil Çay Bal
Yeşil Çay Bal

Yeşil çay ve balın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle uzak doğu ülkelerinde oldukça fazla tüketilen yeşil çay gün geçtikte dünyada daha popüler hale gelip, siyah çay ve kahvenin yerini almaya başlıyor.

SAĞLIKLI BEYİN İÇİN YEŞİL ÇAY VE BAL

Yeşil çay yalnızca sizi yaşlanmaya karşı korumaz ayrıca zihinsel fonksiyonlarınızın gelişip, zekanızın artmasına da yol açar. Yeşil çayı balla karıştırıp içerseniz hem lezzetini artırmış, hem de beyin sağlığınız için gerekli vitaminleri almış olursunuz. Beyin nöronlarının daha iyi işlemesini sağlayıp, konsantrasyonunuzun da artmasına yardımcı olur. Beyniniz için harika iki gıdadır. İçeriğindeki kafein miktarı kahveye oranla daha azdır. Böylece kahvede olduğu gibi bedeninize kafein yüklemesi yapmaz, ve sizi gün boyu zinde ve uyanık tutar.

Yeşil Çay
Görsel: Shutterstock
YEŞİL ÇAY İÇMENİN FAYDALARI
 1. KİLO KAYBI: Buradaki fayda iki yönlüdür. Yeşil çay yalnızca metabolizma hızınızı artırarak kilo vermenize destek olmakla kalmaz aynı zamanda diğer şekerli içecekler yerine bu içeceği tercih etmek kalori alımınızı azaltarak kilo kaybına yardımcı olmaktadır.
 2. DAHA AZ STRES: İçerisinde bulunan theanine amino asidi sakinleştirici etkisi ile bilinir. Çalışmalar artan nabız ve kan basıncını düşürebileceğini göstermektedir. Theanine tüketimi anksiyete üzerinde olumlu etkiler yaparak stresi azaltır ve rahatlama sağlar.
 3. KANSER ÖNLEME: Bazı çalışmalarda yeşil çayın kanser hücrelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini öne sürülmektedir.
 4. AZALMIŞ DİYABET RİSKİ: Yemek sonrası ani kan şekeri artışını ve yüksek insülin değerlerini önlemeye yardımcı olabilir. Bu şekilde yağ depolanmasını önlemeye de yardımcı olur.
 5. AZALMIŞ KALP RAHATSIZLIĞI RİSKİ: Kalp krizinin bir numaralı nedeni olan pıhtı oluşumu ve kan basıncındaki değişimlere karşı koruyucu olan kan damarlarının dayanıklılığının artması desteklemektedir.
 6. AZALMIŞ KOLESTEROL: Düzenli yeşil çay tüketimi ile iyi kolesterolünüzü etkilemeden kötü kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.
 7. BEYİN HÜCRELERİNİN KORUNMASI: Beyin hücrelerinin yıkımını engellemede ve hasarlı hücreleri onararak Alzheimer ve Parkinson’u önlemede etkilidir.
 8. DİŞ ÇÜRÜMELERİNİ DURDURUN: Daha önce de bahsedilen kateşinin bakteri ve virüsleri yok etme yeteneği vardır. Bu şekilde diş çürümesi dahil pek çok diş problemini yeşil çay içerek engelleyebiliriz.
 9. AZALMIŞ KAN BASINCI: 2004 yılında Çin’de yapılan bir çalışma, günde yarım bardak dahi olsa yeşil çay tüketenlerde yüksek kan basıncı riskinin %50 azalabileceğini göstermiştir.
 10. ANTİVİRAL: Influenza (grip) virüsü üzerinde antiviral etkisi olduğu gösterilmiştir.
 11. CİLT SAĞLIĞI: Yeşil çayın içerisindeki antioksidanlar serbest radikallerin cilde zarar veren etkilerini ortadan kaldırabilir. Bölgesel olarak uygulandığında, güneşin verdiği hasarı azaltıp cildi yenileyici etki gösterebilmektedir.
 12. İYİLEŞMİŞ BEYİN SAĞLIĞI: İsviçre’de yapılmış bir çalışmada yeşil çay tüketenlerin beyinlerinin aktif-hafıza bölgesinde tüketmeyenlere göre daha fazla aktivite olduğu tespit edilmiştir.
 13. YAŞLANMA KARŞITI: Yeşil çayın antioksidan ve antiiflamatuar özellikleri yaşlanma belirtilerinin başlamasını geciktirmektedir.
 14. EKREM AĞRISINA KARŞI SAVUNMA: Bağışıklık sistemini geliştirerek eklemlere zarar veren maddeleri azaltır.
 15. DAHA GÜÇLÜ KEMİKLER: Düzenli yeşil çay tüketimi kemik yapımını uyarmaya ve kemik yıkımını yavaşlatmaya yardımcı olur.
 16. BAĞIŞIKLIK: Serbest radikaller ile güçlü bir şekilde savaşırken antioksidanları bağışıklık sistemini enfeksiyonlarla savaşacak şekilde güçlendirir.
 17. ASTIMA KARŞI KORUMA: Yeşil çay yalnızca size canlılık vermekle kalmaz aynı zamanda astımı olan bireylerin kaslarını gevşeterek daha rahat nefes almalarını sağlar.
YEŞİL ÇAY NASIL HAZIRLANIR?

Çay için en uygun sıcaklık yaklaşık 80°C’dir. Kaynar su yeşil çay yaprakları için fazla sıcaktır, içerisindeki tüm faydaları bileşenleri ve antioksidanları öldürür ve çayın tadının acılaşmasına sebep olur. 2-5 dakika arası bekleyin ve isteğinize göre bal veya limon da ekleyerek bu sağlıklı ve lezzetli içeceğin tadını çıkarın.

Sağlık rehberi kategorisindeki diğer tüm yazılarımız için tıklayın.

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: VaktindeYe

Vaktinde yenmesi gereken sebze ve meyveler, bu ürünler kullanılarak yapılan eşsiz yemekler!

Yorum

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Kahve saati

Kahve saati ne zaman? Kahve İçmek İçin En İdeal Saatler

Plato evresi

Hızlıca eksilen kilonuz bir süredir yerinde mi sayıyor? Plato evresi nedir?