in

Sağlığınızı Daha İyi Bir Seviyede Tutacak 6 Sağlıklı Sebze

Sağlığınızı Daha İyi Bir Seviyede Tutmaya Yardımcı Olacak 6 Sebze

Hayatı dolu dolu yaşamak istiyorsanız, sağlık şarttır. Bu yüzden sağlığın zenginlik olduğunu söylüyorlar. Sağlıklı olduğunuz sürece hem fiziksel hem de zihinsel olarak istediğinizi yapabilirsiniz. Genel sağlığı etkileyen birincil faktör, aldığımız besindir. Sonuçta ne yiyorsan osun. Yüksek lifli yiyecekler, yeşillikler, proteinler ve diğer yağsız yiyecekler açlığı daha uzun süre uzak tutar ve aynı zamanda kalorileri azaltmaya yardımcı olur. Sebzeler, sağlıklı bir zihin ve vücut için gerekli olan büyük bir hayati besin kaynağıdır. Düzenli beslenmenizin bir parçası olması gereken 6 sağlıklı sebze:

1- Tatlı Patates

Tatlı patates

Tatlı patatesler zengin bir B-kompleks vitaminleri, C vitamini, diyet lifi, karbonhidratlar ve karoten kaynağıdır. CSPI, Amerika Birleşik Devletleri tatlı patateslerin protein, vitamin ve karbonhidrat içeriği açısından diğer tüm sebzeleri kazandığını belirtti. Folat içerirler ve günlük A vitamini günlük alım miktarının 8 katıdır.

2- Ispanak

Ispanak

Bir dizi çalışma, ıspanak dahil yeşil yapraklı sebzelerin tip 2 diyabete yakalanma olasılığını büyük ölçüde azalttığını göstermiştir. Ispanak, bağışıklık gücünüzü artırır, görmeyi geliştirir ve kansere karşı korunmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda harika bir antioksidan kaynağıdır. En iyisi çiğ veya hafifçe kaynatılır, bir tutam tuzla buharda pişirmek de oldukça iyi sonuç verir. İyi bir sağlık için gerekli olan tüm besin maddelerinin bir deposu – Vitamin B kompleksi, A, C, E ve K ve bakır, zengin, manganez, kalsiyum, demir, potasyum, selenyum ve çinko gibi mineraller.

3- Yeşil Fasulye

Yeşil Fasulye

Journal of Nutrition’da yayınlanan araştırma, yeşil fasulye ve diğer yüksek lifli sebzelerin düzenli alımının, sağlıksız yoğun diyetlere ihtiyaç duymadan kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Düşük lifli gıda alımına sahip kadınların, diyetlerinde yeşil fasulye gibi önemli miktarda lif bulunanlara göre kilo aldıkları kanıtlanmıştır.

4- Brokoli

Brokoli

Ebeveynleri tarafından Brokoli tabağını bitirmesi için ikna edilmemiş hemen hemen hiç çocuk olmamalıdır. Brokoli, her türlü kanseri uzak tutan çok önemli bir antioksidan kaynağıdır. Araştırmalar, düzenli olarak brokoli tüketen kişilerin, tüketmeyenlere kıyasla mesane kanserine yakalanma şanslarını yarı yarıya düşürdüğünü kanıtladı. Güçlü kemiklerin bakımı için önemli olan günlük K ve C Vitaminlerini sağlamada orta boy bir sap yeterli olmalıdır.

5- Karalahana

Karalahana

Karalahana, yerel sebze dükkanlarınızda oldukça yaygın bir manzaradır. Araştırmalar, Karalahananın sisteminizden fazla kolesterolden kurtulmada çok etkili olduğunu gösteriyor. Yaşlanma belirtilerini azaltan ve sizi optimum sağlıkta tutan kanserle savaşan antioksidan C Vitamini ile doludur. Karalahana, bir salata parçası olarak veya yerel mağazanızdan kolayca temin edilebilen cips şeklinde tüketilebilir.

6- Soğan

Soğan

Soğan, kanserle savaşmaya yardımcı olan bir başka güçlü antioksidan kaynağıdır. Araştırmalar prostat ve akciğer kanserlerine karşı oldukça etkili olduklarını gösteriyor. En iyi çiğ yenir ve jalapeno, avokado ve domates gibi diğer çiğ sebzelerle karıştırıldığında daha lezzetli olur. Soğan, hem ana yemek hem de hafif atıştırmalıklar için kullanılabilen çok yönlü bir sebzedir. Her çeşit salataya da çok yakışıyorlar. Bununla birlikte, yararlı besinlerinin çoğunu yok ettiği için fazla pişmemeye dikkat edilmelidir.

Bu altı sağlıklı sebze, düzenli diyetinize entegre edildiğinde, uzun süre sağlıklı kalma şansınızı artıracaktır. Bunlar iç organlarınızın sağlıklı ve cildinizin ışıltılı olmasını sağlar. Kanseri ve diğer ölümcül hastalıkları uzak tutmaya ve iskelet gücünü artırmaya yardımcı olurlar. Buna ek olarak, çok uygun fiyatlıdırlar ve herhangi bir pazarda veya yerel mağazada kolayca bulunabilirler. Artık bunları günlük öğünlerinize dahil etmemek için hiçbir bahaneniz yok.

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: VaktindeYe

Vaktinde yenmesi gereken sebze ve meyveler, bu ürünler kullanılarak yapılan eşsiz yemekler!

Yorum

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0
Karpuz faydaları

Karpuz neye iyi geliyor? Karpuzun faydaları

Limonlu Su İçmenin 9 Sağlıklı Faydası