in

Limonlu Su İçmenin 9 Sağlıklı Faydası

Limonlu su faydaları

Uzun yıllar boyu insanlar çoğunlukla kendileri için iyi olan şeyleri yediler. Sanayi devriminden sonra büyük şirketler, işlenmiş gıdaları çok ucuza üretebileceklerini ve muazzam karlar karşılığında milyonlarca insana satabileceklerini öğrendiler. Neyse ki, birçok insan sağlığı gerçekten destekleyen gıdalardan çok uzaklaştığımızın farkına vardı ve “gerçek” gıda lehine işlenmiş yiyecekleri diyetlerinden çıkarıyor. Sağlıklı beslenmenin karmaşık olması gerekmez. Örneğin, limonlu su kadar basit bir şey, dikkat etmeye değer faydalar sunar. İşte bunlardan dokuz tanesi:

1- Bağışıklık Arttırma

Turunçgiller, yüksek C vitamini içeriği ile tanınırlar, ancak çoğumuz portakalları limondan daha çok C vitamini kaynağı olarak görüyoruz. Ama limonları es geçmeyin! Limon vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan ve hastalanma olasılığınızı azaltan C vitamini içerir.

2- Potasyum

Potasyum, sağlık için kesinlikle gereklidir ve kasların (kalp dahil) düzgün çalışmasına katkıda bulunur. Potasyum ayrıca sinir sistemi ve beynin normal çalışması için faydalıdır.

3- Kahvenin Yerini Alma

Kafein alımınızı azaltmak istiyorsanız, sıcak limonlu su sabah kahvenizin yerine geçebilir. İnanması zor olabilir, ancak limon suyunun insanlara sabahları güzel bir destek verdiğini ve günün ilerleyen saatlerinde kafein ve diğer uyarıcıların etkilerinin yaptığı gibi “çökme” sorununun olmadığı söyleniyor.

4- Kilo Kaybına Yardımcı

Tek başına bu fayda, birçok insanı limonlu suyu denemeye ikna etmek için yeterli olabilir. Limonda bulunan pektin lifi, açlığı azaltmaya ve iştahla mücadele etmeye yardımcı olarak öğleden sonra veya akşam atıştırmalıklarından kurtulmayı kolaylaştırır.

5- Ph Dengesi

Tahmin etmesi biraz zor olsa da, asidik olan limon suyu içmek aslında vücuttaki asidi nötralize etmeye yardımcı olur ve dengeyi asitten uzaklaştırıp alkaliye doğru yönlendirir, bu da daha sağlıklı kilo vermeyi daha kolay hale getirebilir.

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberi

6- Sindirim

Milyonlarca insan, GERD (asit reflü) ve IBS (irritabl bağırsak sendromu) gibi sindirim sistemi bozukluklarından muzdariptir ve ilaç şirketleri, bu koşulları tedavi etmek için tasarlanmış reçeteli ilaçlardan milyonlarca satmaktadır. Limon suyu, reçeteli ilaçlara olan bağımlılığı azaltabilen ve hatta belki de ilaçlara olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldıran bir sindirim yardımcısıdır.

7- Taze Nefes

Ağız kokusu genellikle gerçek bir sağlık sorunu olmasa da, onu taze nefesle değiştirmek kesinlikle bir fayda olarak düşünülebilir. Limonlu su içmek ayrıca diş eti iltihabını kontrol etmeye yardımcı olabilir ve genel olarak ağız sağlığının geliştirilmesine yardımcı olabilir.

8- Detox

Limon, vücuttaki çeşitli toksinlerin temizlenmesinden sorumlu olan karaciğeri uyarmaya yardımcı olabilir. Karaciğer fonksiyonunu güçlendirmek, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir, bu da süreci karmaşıklaştırmadan hafif bir detoks arayan insanlar için limon suyunu iyi bir seçim haline getirir.

9- Enflamasyon

Enflamasyon son yıllarda kötü bir üne kavuştu ve hak edilmiş bir tanesidir. Bazı doktorlar, iltihaplanmanın birçok hastalığın temel nedeni olduğuna ve limonlu suyunun onu azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Ayrıca ağrılı iltihaplanmaya neden olan ürik asidin eklemlerden atılmasına da yardımcı olabilir.

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: VaktindeYe

Vaktinde yenmesi gereken sebze ve meyveler, bu ürünler kullanılarak yapılan eşsiz yemekler!

Yorum

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

Sağlığınızı Daha İyi Bir Seviyede Tutacak 6 Sağlıklı Sebze

Su İçmek Neden Önemli? Suyun 8 Faydası!