in

Kurban Bayramı için Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Kurban bayramı‘na sayılı günler kala bayramın telaşı içinde unutulan en önemli konu beslenmedir .Bu bayramda hem et hem de tatlı içeriği yüksek bir beslenme tablosu karşımıza çıkıyor ve bu durum sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Kurban bayramında öncelikli olarak sizlerden isteğimiz hayvanınızın satın alınması, kesimi, pişirilmesi ve saklanması evrelerinde bazı kurallara dikkat etmeniz ve sağlıklı bir bayram geçirmeniz.

  1. Öncelikle kurbanlık hayvanın satın alınana kadar bulunduğu koşullar,ortamın hijyenik olması ve hayvanın herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığı veteriner tarafından kontrol edilmelidir.
  2. Kurbanlığın kesim işlemi bittikten sonra  24 saat buzdolabında bekletilmesi gerekir.Yeni kesilmiş etlerde ölüm sertliği denen durum oluşacağı için etin bekletilmesi hem pişirme hem de sinirim açısından kolaylık yaratacaktır.
  3. Kurban bayramı boyunca  et tüketiminin artmasına bağlı olarak kalp damar rahatsızlıkları,gut,hipertansiyon,böbrek,diyabet ve sindirim sistemi hastaları için ciddi risk oluşturmaktadır.Kronik hastalığı olan bireylerin tüketmesi gereken porsiyonları aşmamalıdır.
  4. Bayram boyunca et tüketimi öğle öğününde tercih edilmelidir,akşamları ise sebze,balık,kurubaklagil yemeklerinden biri  ,salata, yoğurt ve tam tahıllı ekmekler şeklinde posadan zengin hafif bir öğün tercih edilmelidir.
  5. Kesilen etler 4,5 saat 15 derece gibi serin ortamda dinlendirildikten sonra buzdolabında 24 saat bekletilmelidir.
  6. Bayram ziyaretlerinde tatlı tüketimi de oldukça artacaktır tercihinizi şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılardan yana kullanmalısınız.
  7. Bayram boyunca fiziksel aktiviteyi arttırarak kilonuzu dengede tutabilir sağlıklı bir bayram geçirebilirisiniz.

Şimdiden herkese mutlu  bayramlar!

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

2 points
Upvote Downvote

Yazar: Ece Kanık

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamlayarak diyetisyen ünvanını kazanmıştır. Sağlıklı beslenme önerileri ve fit tarifler yer alan makaleler yazmaktadır.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorum

0 Yorum

Eylül Ayı Meyve ve Sebzeleri

Mutlu Et Kasap Izgara