in

Kış Beslenmesi – Hastalıklardan Korunmak İçin 5 Öneri

Kelle paça çorbası
Kelle paça çorbası

Yavaş yavaş soğuyan hava etkisi altına girdiğimiz bu günlerde yeterli ve dengeli beslenmek sağlığımız için  büyük önem taşımaktadır. Vücudumuz mevsim değişikliğine adapte olurken metabolizmamızda ve bağışıklık sistemimizde değişiklikler meydana gelmektedir. Bu yüzden kış beslenmesi oldukça önemli bir konudur.

Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta :

  1. Günlük beslenmemizde A, E ve C vitaminlerinden zengin olan ve antioksidan içeriği yüksek sebze ve meyve gruplarından 5-7 porsiyon tüketilmelidir. Özellikle kış mevsimine ait sebzelerden; ıspanak, pırasa, brokoli, lahana, karnabahar, havuç ve diğer mevsim yeşillikleri meyvelerden; nar, kivi, muz, turunçgillerdir.
  2. Vücut ısısını arttıracak tahıllı, protein içerikli, yoğurt veya sebze çorbaları ve içine antioksidan etkisini arttırıcı salça, baharatlar, sarımsak, soğan eklenerek gribal enfeksiyonlara karşı vücut direnci arttırılır.
  3. Sindirim sistemini koruyucu ve vücut direncini arttırma amacıyla günlük beslenmede kefir,yoğurt gibi probiyotikleri mutlaka içermelidir. Ayrıca bu dönemde kalsiyum ve D vitamininden zengin beslenmek için ideal besin ögeleridir.
  4. Kışın güneş ışığından yararlanma şansımız az olduğu için D vitamini alımı azalır ve sinir sistemimiz zayıflar bu yüzden de haftanın 2-3 günü mutlaka balık tüketilmelidir. Omega-3 yağ asitlerinden yüksek olmasından dolayı özellikle kalp damar hastaları ve tansiyon hastaları için çok gerekli bir besin kaynağıdır.
  5. Yaz mevsimine göre vücuttan su atımı azaldığı için bireyler yeterli sıvı almamaktadır. Toksinlerin atılması, metabolizmanın hızlanması, ödem probleminin azalması ve vücut ısısının dengede tutulması için günlük 2-2,5 litre su tüketilmesi gerekmektedir.

Kaynak : Ece Kanık – Kış Beslenmesi

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: Ece Kanık

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamlayarak diyetisyen ünvanını kazanmıştır. Sağlıklı beslenme önerileri ve fit tarifler yer alan makaleler yazmaktadır.

Yorum

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

Mutlu Et Kasap Izgara

mm&g’s Burger – Koşuyolu’nun En İyi Burgercisi