in

Kinoa Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kinoa nedir
Kinoa nedir

Kinoa, yüzyıllar boyunca büyük ölçüde göz ardı edilen eski bir Güney Amerika tanesidir. Son zamanlarda fark edildi ve yüksek besin içeriği nedeniyle bir “süper gıda” olarak anlatılmaya başlandı.

Kinoa , Chenopodium quinoa bitkisinin tohumudur. Botanik olarak konuşursak, tahıl değildir. Bununla birlikte, genellikle “psödograin” olarak adlandırılır ve tahıl taneleri ile aynı şekilde yenilir.

İlk kez 7.000 yıl önce And Dağları’nda yiyecek olarak yetiştirildi. İnkalar onu “ana tahıl” olarak nitelendirdi ve kutsal olduğuna inandı. Şu anda dünya çapında yetişmesine rağmen, çoğunluk hala Bolivya ve Peru’da üretiliyor. Çok yakın zamana kadar dünyanın geri kalanı tarafından büyük ölçüde bilinmiyordu. Son yıllarda, yüksek besin içeriği ve sağlık yararları nedeniyle popülerlikte büyük bir artış yaşamıştır. Ayrıca çeşitli koşullarda yetiştirmek de kolaydır. 2013 yılı, BM tarafından dünyadaki kinoanın açlıkla savaşma potansiyeli nedeniyle “Uluslararası Kinoa Yılı” seçildi.
Ayrıca popüler çünkü glütensiz bir besindir. Bu, çölyak hastalığı, buğday alerjisi veya glütenden kaçınan kişilerin tüketebileceği anlamına gelir.

Kinoanın besin değeri nedir?

Bu noktada proteincilere güzel bir haberimiz var. Çünkü 100 gramında 4 gram protein bulunuyor ki bu çok yüksek bir oran. Hatta Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Okulu’nda yapılan bir araştırmaya göre, kinoa bir “tam protein” sayılıyor yani yetişkinlerin ihtiyaç duyduğu 9 temel amino asidin tamamı kinoada bulunuyor.

Proteinin yanı sıra yine 100 gramda 21 gram karbonhidrat, 3 gram lif ve sadece 2 gram yağ bulunuyor. İçindeki şeker miktarı ise porsiyon başına sadece 0.87 gram. Bu özellikleriyle kinoa, birçok diyette gözlerin aradığı malzemelerden. Kalori hesabı yapanlar için de şunu ekleyelim: 100 gramı sadece 120 kalori.

Gelelim kinoanın vücudumuza faydalarına. Öncelikle kinoa tam bir antioksidan deposu. Yapısındaki kuersetin ve kaempferol maddeleri inflamasyonla savaşan ve kanseri önleyen çok önemli maddeler. İçindeki demir ve magnezyum sayesinde de kilo vermeye yardımcı oluyor. Glisemik indeksi 53 olan kinoa, bu anlamda diyabet sorunu yaşayanların en güvenle tüketebileceği gıdalardan biri. Glisemik indeksi 55 ve altı olan gıdalar, kan şekeri seviyelerini düzenliyor ve uzun süre tok kalmanızı sağlıyor. Kinoa bu noktada da glisemik indeksi çok daha yüksek olan tahıllardan ayrılıyor.

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: VaktindeYe

Vaktinde yenmesi gereken sebze ve meyveler, bu ürünler kullanılarak yapılan eşsiz yemekler!

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
En sağlıklı 50 yiyecek

En Sağlıklı 50 Yiyecek

Yüksek protein

Sporcular Dikkat! Yüksek Protein İçeren 20 Yiyecek