in

Kelle Paça Çorbasının Faydaları

Kelle paça çorbası
Kelle paça çorbası

Özellikle kış aylarında sıkça tüketilen kelle paça çorbası, güzel tadının yanında sağlığımız açısından da birçok faydaya sahiptir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kelle ve ayaklarından oluşan parçaların bir araya getirildiği bir çorbadır. Şifa kaynağı olan bu çorbanın yağ oranı yüksektir. Oldukça kalorili olan kelle paça çorbası kolesterol açısından da yüksektir.

Kelle Paça Çorbasının Faydaları

  • Özellikle Çocuklar Tarafından Tüketilmelidir: Kelle paça, yüksek besin değeri olan bir çorbadır. Yağ ve kolesterol oranı çok yüksek olduğu için özellikle çocuklar tarafından gelişme döneminde içirilmelidir. Ancak yetişkinlerin çok sık bir şekilde kelle paça tüketmesi sağlık açısından bazı sorunlar oluşturabilir. Kolesterol ve yağ problemi yaşayanların dozunda tüketmelerinde fayda vardır.
  • Vücutta Oluşan Kırık ve Çıkıklar İçin İyi Gelir: Halk arasında yaygın olarak duyduğumuz bir cümledir bu. Kırık çıkık gibi durumlarda destek olarak kelle paça çorbası tüketilmesi gerektiği söylenir hep. Kaslarda meydana gelen yırtılmaların kelle paça ile tedavi edildiği gözlemlenmiştir.
  • Kanser Hastalığına Karşı Kelle Paça Savaşıyor: İçeriğinde bulunan kollajen maddesi kanser hastalarının tüketmesi gereken bir maddedir. Kelle paçada bulunan kollajen yani jöle kanser hastalığına adeta savaş açıyor. Son zamanlarda her üç insandan birinde görebileceğiniz kanser hastalığına karşı kelle paça tüketmelisiniz. Kanser hastalarının bu çorbayı tüketmesi bu hastalıktan daha kısa sürede kurtulmalarına ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı oluyor. Tabi çorbayı için kanser olmayın demek değil 🙂
  • Kilo Alma Probleminiz Varsa Kelle Paça Tüketin: Türkiye de aldığı kilolardan rahatsız olan bir kesim olduğu kadar kilo almadığından rahatsız olan bir kesim bulunmaktadır. Bu insanların ne yerlerse yesinler kilo alamadığı aşikârdır. Çorbanın içeriğinde bulunan yüksek yağ oranı hem sağlıklı bir şekilde kilo alımına yardımcı olur hem de olması gereken kilo seviyesine zayıf insanları ulaştırır. Bu nedenle eğer sizinde kilo almama gibi bir probleminiz varsa günde iki kâse olarak tüketebilirsiniz. Fakat yine kontrollü davranmakta fayda var.
  • Ayrıca bu çorbayı tüketerek soğuk algınlığını kısa sürede atlatabilirsiniz. Ceviz ve fındıkta bulunan omega – 3 yağ asitlerinin bulunduğunu da söylemekte fayda var.

Okumakta fayda var 🙂 “İstanbul’da Kelle Paça çorbası keyfi

Faydalarını saydık bir de izlemekte fayda var 🙂 Prof. Dr. Canan Karatay’ın Kanal 7 ile yapmış olduğu röportajdan bir bölüm :

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: VaktindeYe

Vaktinde yenmesi gereken sebze ve meyveler, bu ürünler kullanılarak yapılan eşsiz yemekler!

Yorum

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

Nusret’in Fenomenliği Ülke Sınırlarını Aştı

Birbirinden Lezzetli 10 Et Yemeği ve Tarifleri