in

En Sağlıklı 50 Yiyecek

En sağlıklı 50 yiyecek
En sağlıklı 50 yiyecek

Sağlıklı yiyecekler denildiğinde genelde sıkıcı, tatsız tuzsuz yiyecekler gelir aklımıza. Fakat listemizi hem sağlıklı hem de yemesi oldukça keyifli yiyeceklerden oluşturduk. İşte en sağlıklı 50 yiyecek : 

1- Elma

Elma, lif, C vitamini ve çok sayıda antioksidan bakımından yüksektir. Elma oldukça doyurucudur ve öğünler arasında acıkırsanız atıştırmalık olarak mükemmeldir.

2- Avokado

Avokado meyvelerin çoğundan farklıdır. Karbonhidrat yerine sağlıklı yağlarla doldurulur. Kremsi, lezzetli ve lif, potasyum ve C vitamini bakımından zengindir.

3- Muz

Muz dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasındadır. Ayrıca B6 vitamini ve lif bakımından da yüksektir.

4- Yaban Mersini

Yaban mersini sadece lezzetli değil, aynı zamanda dünyadaki en güçlü antioksidan kaynakları arasında.

5- Portakal

C vitamini bakımından oldukça yüksektir. Ayrıca lif ve antioksidan doludur ve oldukça lezzetlidir.

6- Çilek

Oldukça besleyicidir ve hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşüktür. C vitamini, lif ve manganez yüklüdür ve lezzetli yiyecekler arasındadır.

7- Yumurta

Yumurtalar gezegendeki en besleyici yiyecekler arasındadır. Daha önce kolesterolü yüksek olduğu için şeytanlaştırıldılar, ancak yeni çalışmalar tamamen sağlıklı olduklarını gösterdi.

8- Yağsız Sığır Eti

Yağsız sığır eti, var olan en iyi protein kaynakları arasındadır ve yüksek oranda biyoyararlı demir yüklüdür. Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, yağlı kesimleri seçmek iyidir.

9- Tavuk Göğsü

En sağlıklı 50 yiyecek listemizin göz bebeklerinden olan tavuk göğsü yağ ve kalori bakımından düşük, fakat protein açısından oldukça yüksektir. Birçok besin için harika bir kaynaktır. Yine, o kadar fazla karbonhidrat yemiyorsanız, daha yağlı piliçler yemekten çekinmeyin.

10- Kuzu

Kuzular genellikle otla beslenir ve etleri Omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olma eğilimindedir.

11- Badem

Badem popüler bir kabuklu türüdür. E vitamini, antioksidanlar, magnezyum ve lif ile doludur. Araştırmalar, bademlerin kilo vermenize yardımcı olabileceğini ve metabolik sağlık için etkileyici faydalar sağlayabileceğini göstermektedir.

12- Chia Tohumu

Chia tohumları gezegendeki en besleyici gıdalar arasındadır. 28 gramı 11 gram fiber ve magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besinler için önerilen alımın büyük bir kısmını içerir.

13- Hindistan Cevizi

Hindistancevizi, orta zincirli trigliseritler denilen lif ve güçlü yağ asitleri ile doludur.

14- Macadamia Fındığı

Macadamia fıstığı oldukça lezzetlidir. Tekli doymamış yağlar bakımından da epey yüksektir ve Omega-6 yağ asitlerinde diğer fındıklardan daha düşüktür.

15- Ceviz

Ceviz oldukça besleyicidir ve lif ve her türlü vitamin ve mineral ile doludur.

16- Yer Fıstığı

Yer fıstığı (teknik olarak baklagiller, fındık değil) inanılmaz lezzetlidir ve besinler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bazı çalışmalar yer fıstığının kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

17- Kuşkonmaz

Kuşkonmaz popüler bir sebzedir. Karbonhidrat ve kalorileri bakımından düşük, ancak K vitamini bakımından yüksektir.

18- Dolmalık Biber

Dolmalık biber, kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Çıtır çıtır ve çok tatlıdır ve harika bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır.

19- Brokoli

Brokoli, hem çiğ hem de pişmiş lezzetler sunan harika bir sebzedir. Mükemmel bir lif, K vitamini ve C vitamini kaynağıdır ve diğer sebzelere kıyasla iyi miktarda protein içerir.

20- Havuç

Havuç popüler bir kök sebzesidir. Aşırı lezzetli ve gevrek, lif ve K vitamini gibi besinlerle yüklüdür. Havuç, çok fazla yararı olan karoten antioksidanları bakımından da oldukça yüklüdür.

21- Karnıbahar

Karnabahar, çok yönlü bir potalı sebzedir. Her türlü sağlıklı yemek tarifini yapmak için kullanılabilir ve ayrıca kendi başına da oldukça lezzetlidir.

22- Salatalık

Salatalık dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Karbonhidrat ve kalorilerde çok düşüktür ve çoğunlukla sudan oluşur. Ancak, K vitamini de dahil olmak üzere az miktarda besin içerir.

23- Sarımsak

Sarımsak inanılmaz sağlıklıdır. Gelişmiş bağışıklık fonksiyonu dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif bir bileşik olan allisin içerir.

24- Kıvırcık Lahana

K vitamini, C vitamini, lif ve diğer birçok besin maddesi bakımından inanılmaz derecede yüksektir. Salata ve tariflere doyurucu bir gevrek eklemek için mükemmeldir.

25- Soğan

En sağlıklı 50 yiyecek listemizin olmazsa olmazlarından olan soğan çok güçlü bir tada sahiptir ve tariflerde kullanımı çok popülerdir. Neredeyse her yemeğe eklenir. Sağlık yararları olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşik içermektedir.

En çok yapılan diyet hataları

26- Domates

Domates, teknik olarak bir meyve olmasına rağmen, genellikle bir sebze olarak sınıflandırılır. Lezzetlidir ve potasyum ve C vitamini gibi besinlerle doludur.

27- Somon

Somon, mükemmel tadı ve protein ve Omega-3 yağ asitleri dahil olmak üzere yüksek miktarda besin maddesi nedeniyle inanılmaz popüler olan bir yağlı balık türüdür. Ayrıca D vitamini içerir.

28- Sardalya

Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici besinler arasında yer alan yağlı balıklardandır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin çoğunluğunu ağır miktarda içerir.

29- Kabuklu Deniz Hayvanları

Kabuklu deniz ürünleri çok sık tüketilmez, fakat diğer yiyeceklerin hepsinden daha fazla besin içerir. Besin yoğunluğu söz konusu olduğunda organ etlerine benzer şekilde sıralanır. Yenilebilir kabuklu deniz ürünleri istiridye, yumuşakçalar ve istiridyedir.

30- Karides

Karides denizde bulunan bir hayvan türüdür. Yağ ve kalori oranı düşük, protein oranı yüksektir. Ayrıca selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere diğer çeşitli besinlerle doludur.

31- Alabalık

Alabalık, somon gibi bir başka lezzetli yağlı balık türüdür. Çiftlikleri de ülkemizde oldukça yaygındır.

32- Ton Balığı

Ton balığı, batı ülkelerinde çok popülerdir ve yağ ve kalori bakımından düşük, fakat protein bakımından yüksektir. Kalorilerini düşük tutarken diyetlerine daha fazla protein eklemesi gerekenler için mükemmeldir.

33- Esmer Pirinç

Pirinç, en eski tahıl tanelerinden biridir ve şu anda dünyadaki insanların yarısından fazlası için temel bir gıda maddesidir. Kahverengi (tam taneli) pirinç, iyi miktarda lif, B1 vitamini ve magnezyum ile oldukça besleyicidir.

34- Yulaf

Yulaf inanılmaz sağlıklıdır. Besleyicidir ve ayrıca beta-glukanlar adı verilen ve çok sayıda faydası olduğu gösterilen güçlü lifler içerir.

35- Kinoa

Kinoa son yıllarda sağlık bilincine sahip kişiler arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi. Lif ve magnezyum gibi besinler bakımından zengin olan lezzetli bir tahıldır. Aynı zamanda mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

36- Ezekiel Ekmeği

Ezekiel ekmeği, mağazada satın alabileceğiniz en sağlıklı ekmek olabilir. Organik, filizlenmiş kepekli tahıllardan yapılır ve ayrıca çeşitli baklagiller içerir.

37- Ev Yapımı Düşük Karbonhidratlı Ekmekler

Sağlıklı ekmek için en güvenli seçimdir çünkü kendi yaptığınız bir üründür.

38- Yeşil Fasulye

Çalı fasulyesi olarak da adlandırılan yeşil fasulye, sıradan fasulyenin olgunlaşmamış çeşitleridir. Batı ülkelerinde çok popülerdir.

39- Meksika Fasulyesi

Meksika Fasulyesi çeşitli vitamin ve minerallerle doludur ve lif bakımından çok yüksektir. Uygun şekilde pişirdiğinizden emin olun çünkü çiğ olduğunda zehirli olabilir.

40- Mercimek

Mercimek, bir başka popüler baklagildir. Lifleri yüksektir ve en iyi bitki bazlı protein kaynakları arasındadır. Mercimek de lezzetlidir ve çok doyurucu bir dokuya sahiptir.

41- Peynir

Peynir inanılmaz derecede besleyicidir ve tek bir dilim bir bardak sütle aynı besinleri içerir. Birçok yiyecek ile birlikte yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biridir.

42- Tam Yağlı Süt

Tam yağlı süt vitaminler, mineraller, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlar bakımından çok yüksektir. En iyi kalsiyum kaynaklarından biridir.

43- Yoğurt

Yoğurt, canlı bakteri eklenerek mayalanan sütten yapılır. Dost probiyotik bakterilerin ilave yararları dışında, süt ile aynı sağlık etkilerinin çoğuna sahiptir.

44- Tereyağı

Çimenle beslenen ineklerden elde edilen tereyağı, çok önemli K2 vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besleyici bakımından yüksektir.

45- Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli trigliseritler adı verilen güçlü yağ asitleriyle doludur. Hindistancevizi yağı Alzheimer hastalığı için faydalı olabilir ve göbek yağını kaybetmenize yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

46- Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, dünyadaki en sağlıklı yağdır. Kalp sağlığına sahip tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları olan antioksidanlar bakımından çok yüksektir.

47- Patates

Patates dünya çapında çok popüler bir besindir. Potasyum yüklüdür ve C vitamini de dahil olmak üzere ihtiyaç duyduğumuz hemen hemen her besin maddesinin bir kısmını içerir.

48- Tatlı Patates

Tatlı patates, yiyebileceğiniz en lezzetli nişastalı yiyecekler arasındadır. Antioksidanlar ve her türlü sağlıklı besinle yüklüdür.

49- Elma Sirkesi

Elma sirkesi, doğal sağlık toplumunda inanılmaz derecede popülerdir. Çalışmalar kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve belirli miktarda kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Salata soslarında kullanmak ve yemeklere lezzet katmak için de harikadır.

50- Bitter Çikolata

En sağlıklı 50 yiyecek listemizi tatlı bir tat ile tamamlıyoruz. Bitter çikolata, sadece bu listede en lezzetli yiyecek değil, aynı zamanda en sağlıklısı da olabilir. Bitter çikolata magnezyum yüklüdür ve var olan en güçlü antioksidan kaynaklarından biridir.

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: VaktindeYe

Vaktinde yenmesi gereken sebze ve meyveler, bu ürünler kullanılarak yapılan eşsiz yemekler!

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri

Kinoa nedir

Kinoa Nedir ve Faydaları Nelerdir?