in

En çok yapılan diyet hataları

Diyet hataları

Yine bir pazartesi ve yine bir diyet başlangıcı değil mi? Her pazartesi diyete başlamaktan sıkılmayanlar ve ısrarla diyet yapmak isteyenlere birkaç tavsiyemiz olacak. Öncelikle sakin olun ve elinizdeki 1000 kalorilik tostu bırakın. Şimdi her kafadan da bir ses çıkacak. Onları da boşverin ve en çok yapılan diyet hataları listemize bir göz atın.

1. Aç kalınca daha hızlı zayıflayacağını düşünmek

YANLIŞ! Kilo kaybetmeyi amaçlayan bireyler ‘’gün içinde  ne kadar aç kalırsam o kadar hızlı kilo veririm’’ düşüncesiyle hareket ediyor. Fakat vücudu aç bırakmak metabolizma hızının yavaşlamasına sebep olarak kilo kaybının aksine bazı durumlarda kilo artışı bile yaşanabilir.

2. Öğün atlamak

’’Sıradaki öğünü atlarsam daha hızlı kilo kaybederim, zaten çok fazla acıkmadım’’ şeklinde düşünerek vücut metabolizma hızının yavaşlamasına sebep olursunuz. Gün içersinde 5-6 öğün ile beslendiğimizde metabolizmamız sürekli faaliyettedir bu yüzden yağ yakımı hızlanır. Öğün atlandığında ise önceki öğünde alınan kaloriler depolanır bu da kilo artışına sebep olmaktadır. Dengeyi bozmamak gerekiyor.

3. Bilinçsizce yapılan karbonhidrat kısıtlaması

Vücudumuz günlük enerji ihtiyacının %55-60 kadarını karbonhidratlardan karşılar. Diyetlerde doğru karbonhidrat seçimi yapıldığı sürece karbonhidrat kısıtlamasına gerek yoktur. Araştırmalara göre kompleks karbonhidratların lif oranı yüksek olduğundan diyabet ve kalp hastalıkları riskini azalttığı görülmüştür ayrıca daha sağlıklı bir sindirim sistemi oluşumuna yardımcıdır.

4. Yüksek protein içerikli diyetler

Diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanan programlarda karbonhidrat, yağ ve protein oranı bireyin ihtiyacına göre değişmektedir. Protein yağ ve kolesterol içeren bir besin öğesidir. Bireyler aldığı protein miktarına karşılık yeterli egzersiz yapmazsa alınan proteinin fazlası yağ olarak depolanacaktır. Oranı doğru kullanmak için bir diyetisyene danışmak gerekir.

5. Ekmek yemezsem kilo veririm düşüncesi

Ekmek tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta ekmeğin çeşidi ve günlük yenmesi gereken miktarıdır. Rafine edilmiş beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir. Ekmeği kesip makarnaya, pilava abanmamak gerekiyor nasılsa ekmek yemiyorum diye avunup 🙂

6. Light ürünlerin aşırı tüketimi

Light ürünler enerjisi azaltılmış, diyetlerde yardımcı olarak tercih edilen ürünlerdir. Fakat düşük kalorili olmaları sınırsız tüketilebileceği anlamına gelmez. Light ürünler diyetlerde çeşitlilik sağlamak amacıyla tüketilebilir. Bu diyet ürünleri çok çeşitlidir bu yüzden kendinize uygun olanı seçmek için mutlaka etiket okuma alışkanlığı kazanılmalıdır.

7. Detoks diyetleriyle hızlı kilo verme düşüncesi

Detoks kötü alışkanlıklardan ve kötü çevre koşullarından dolayı vücutta oluşan toksinlerden arınma yöntemi olarak uygulanmaktadır. Dengesiz ve kötü beslenme, hava kirliliği, alkol sigara kullanımı ve stres benzeri  faktörlerden arınmak için kısa süreliğine uygulanan bir yöntemdir. Bir kilo verme yöntemi değildir! İnternetten alınan ürünleri rastgele ve düzensiz kullanıp, diyet programı uygulamamalı, bir diyetisyene başvurmalısınız.

8. Zayıflama hapları ve çayları tüketmek

Çoğu bilimsel olarak test edilmemiş bu ürünler sürekli kullanımda vücuttan su kaybına neden oluyor ve bireyler su kaybını yağ kaybı olduğunu düşünerek yanılmaktadır. Elektrolit-su dengesinin bozulması birçok organda özellikle karaciğerde geri dönüşümü olmayan hasarlar bırakmaktadır.

9. Akşam 7’den sonra yemek yememek

Bireylerin özel hayatlarına, iş yaşamlarına ve uyku düzenlerine göre beslenmesi düzenlenebilir. Sabah uyandıktan sonra gece yatana kadar 2-3 saatte bir beslenecek şekilde ana öğünler ve ara öğünler ayarlanabilir. Her bireyde farklılık gösterecek olan öğün saatleri için bu kural sayılamaz.

10. Sosyal medyadaki yazılan tüm bilgileri doğru kabul etmek

Paylaşılan her bilgiyi doğru kabul etmek, her diyeti uygulamak doğru değildir. Diyet hataları listemizde en çok yapılan hatalarından biri de ünlülerin, diyetisyene giden arkadaşlarımızın diyet listelerini uygulamaktır. Unutulmamalıdır ki diyet kişiye özeldir ve beslenme listeniz diyetisyen tarafından size özel hazırlanmalıdır.

Diyet hataları listemizin daha detaylı halini incelemek için diyetlerde en çok yapılan hatalar makalemi inceleyebilirsiniz.

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: Ece Kanık

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamlayarak diyetisyen ünvanını kazanmıştır. Sağlıklı beslenme önerileri ve fit tarifler yer alan makaleler yazmaktadır.

Yorum

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

Aralık Ayı Sebze ve Meyveleri

Ocak Ayı Sebze ve Meyveleri