in

Daha Güçlü Beyin için 5 Gıda! Beyninizi besleyin!

Güçlü beyin
Güçlü beyin

Vücudumuzun her bir noktası için doğru beslenme çok önemlidir. Daha güçlü beyin için de özellikle tüketilmesi gereken yiyeceklerden 5 tanesini ve faydalarını yazımızda açıklıyoruz. Ann Wigmore’un dediği gibi: “Yediğiniz yiyecek, ilacın en güvenli ve en güçlü şekli veya en düşük zehir şekli olabilir”. Beyin de vücudun diğer organları gibi iyi ve aktif besinlere ihtiyaç duyar.

1- Su

Araştırmalar, nüfusun büyük bir kısmının gerekli miktarda su alımından kaçındığını ve daha da fazla sayıda insanın hiç su içmediğini gösteriyor. Ancak su, tüm gıda maddeleri veya beslenmede bir numaradır. Susuz kalmaya devam ederseniz, baş ağrısı ve baş dönmesi hissetme olasılığınız vardır. Bu da, strese yol açabilecek iyi düşünmenin engellenmesine neden olur. Günde en az 8 bardak su içmeyi unutmayın. Bu, nöronlarınızı harekete geçirecek ve zihninizi taze ve sakin tutacaktır. Güçlü beyin için en önemli besinlerdendir.

2- Ceviz

Çok duyarız insan beynine benzeyen ceviz beyin sağlığı için çok önemlidir diye. Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili bir antioksidan olan E vitamini açısından zengindir.

Chicago Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, hafıza hırsızlığı durumundan etkilenmeyen 6.000 kişinin yaşam tarzı alışkanlıklarını incelediler ve E vitamini açısından en zengin yiyecekleri yiyenlerin Alzheimer riskinin azaldığını keşfettiler. Alzheimer Araştırma Merkezi, “E vitamini beyin hücrelerine zarar verebilecek serbest radikalleri yakalayabilir ”, diye açıklıyor.

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberi

3- Somon

Beyin, bilişsel işlevde önemli bir rol oynadığı düşünülen omega-3 yağ asitlerini sever. New York Times Nöroloji dergisine göre “kandaki bu doymamış yağların düşük seviyelerinin daha küçük beyin hacmi ve bazı zihinsel işlev testlerinde daha kötü performansla bağlantılı” olduğunu belirtiyor. Omega-3’ler somon balığı ve diğer soğuk su balıklarında bulunur. Yetişkinlerde beynin üretkenliğini artırdığı da kanıtlanmıştır.

4- Tam Tahıllar

Kanımızdaki glikoz formundaki yeterli, sabit enerji kaynağından beyne konsantre olma ve odaklanma yeteneği, tam tahıllarla elde edilebilir. Özellikle glikozu kan dolaşımına yavaşça salan düşük GI değerine sahip tam tahıllar seçilmelidir. Bu sizi gün boyunca zihinsel olarak uyanık tutacaktır, örn. “Esmer” tahıllar, buğday kepeği ve kahverengi makarna.

5- Brokoli

Birçoğumuz brokoli yemekten nefret ederken, beynimiz üzerinde en iyi etkilerden birine sahip olabilir ve beyin fonksiyonunu artırabilir. Brokolinin içinde iyi miktarda K vitamini olduğu söyleniyor. K vitamini, beyninizin bilişsel işlevini geliştirmenin ve beyin gücünü geliştirmenin harika bir yoludur.

Unutmayın, sağlıklı beslenme sağlıklı yaşamdır ve sağlıklı bir zihin sağlıklı bir vücuttur.

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: VaktindeYe

Vaktinde yenmesi gereken sebze ve meyveler, bu ürünler kullanılarak yapılan eşsiz yemekler!

Yorum

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

Yağ kaybı eziyeti bitiyor! Hızlandıran 6 Alışkanlık!

erik

Erik neye iyi geliyor? Eriğin faydaları nelerdir?