in

Daha Enerjik Bir Gün İçin 12 Vitamin

Daha enerjik bir gün için 12 vitamin

Bazen günün yoğunluğu ve zorluğu karşısında kendimizi yorgunluktan bitmiş bir halde buluruz. Daha sağlıklı ve daha enerjik kalabilmek adına uzmanlar, gün boyunca bol su içmemizi ve doğru beslenmemizi söylüyorlar. Daha sağlıklı ve enerjik olabilmenin yardımcılarından olan vitaminleri listeleyelim :

1- Demir

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinizi barındırır ve enerjiniz için bir merkez alem olur. Demir, enerjiyi sürdürmenin önemli bir parçası olan alandır. Demir, yorgunluğun önlenmesine yardımcı olur. Gerçekte, çaresizce arzuladığınız enerjiyi getirmeye yardımcı olduğu için muhtemelen alacağınız en önemli vitamindir. Bu nedenle anemik insanlar genellikle Demir eksikliği yaşarlar.

2- B12 Vitamini

Glikoz. Yediğiniz yemekte veya aldığınız vitaminlerde bulunur. Vitamin B12, yiyecekleri glikoza dönüştürmeye yardımcı olmak için kullanabileceğiniz sekiz B vitamininden biridir. Aynı zamanda kobalamin olarak da bilinir. Sadece enerjiniz için değil, genel sağlığınız için de iyidir.

3- Folik Asit (B9 Vitamini)

B9 Vitamini (diğer adıyla Folik Asit), bahsettiğimiz sekiz B vitamininden biridir. Doğru – tüm B vitaminleri yediğiniz yiyecekleri yakıta ve enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. Gözler, cilt ve karaciğer B9 vitamini kullanımından yararlanabilir. Aynı zamanda enerji seviyelerinizde size yardımcı olabilir.

4- Magnezyum

ATP üretimi söz konusu olduğunda magnezyum çok fazla kontrole sahiptir. Adenosin Trifosfat, hücrelerimizdeki enerjinin transferinden sorumludur ve bu da bize daha yüksek bir metabolizma sağlamak için çalışır. Koenzim olarak bilinen bu güçlerin tümü, enerjimizin yüksek olmasını sağlamak için işbirliği yapar.

5- B6 Vitamini

B6 vitamini, diğer B ailesi üyelerine çok benzer şekilde çalışır. Yiyecekleri yakıta dönüştürdüğümüzde, enerji artık daha doğal bir şekilde üretilmiş gibi geliyor. Piridoksin olarak da bilinen metabolizmanız üzerinde çalışarak yağların ve proteinlerin olması gerektiği gibi parçalanmasına yardımcı olur.

6- Tiamin

Tiamin, B1 vitamini olarak da bilinir ve diğer sekiz B vitamini gibi çalışır. Metabolizmada çatırdama, böylece yemeğinizin düzgün bir şekilde parçalanması. Sistemdeki yiyecekler düzgün bir şekilde parçalandığında, vücudunuz onu enerjiye dönüştürebilir. Bu, yağ ve piridoksinin dönüşümü yoluyla gerçekleşir.

Sağlık Rehberi
Sağlık Rehberi

7- Niasin (B3 Vitamini)

Niasin, Niacinamide ve Inositol Hexanicotinate olmak üzere iki başka biçimde bilinir. Niacin olan renksiz vitamin, sisteminizdeki enerjiyi yükseltmek için formda ve katıdır. B3 vitamini olarak da bilinir, yemeğinizin tembellikten ziyade yakıta dönüşme sürecine yardımcı olursunuz.

8- A Vitamini

A vitamini sinir sisteminize iyi bir uyarım sağlar ve onsuz sinirleriniz bir dalış yapar. A vitamini, en sevdiğiniz meyve ve sebzelerin çoğunda bulunur. Bu yiyecekler size gün içinde almanız gereken enerjiyi sağlamaya yardımcı olur.

9- C Vitamini

Bağışıklık sisteminizin kontrolü söz konusu olduğunda C vitamini hayati önem taşır. Peki C vitamininin iyi enerji kaynakları sağladığını biliyor muydunuz? C vitamini sadece hastalanmamamıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda günümüzü daha hızlı ve daha iyi bir hızda geçirmemizi sağlar.

10- D Vitamini

Aynı zamanda bir enerji formu olan D vitamininden bol miktarda güneş ışığı alabilirsiniz. Güneş ışığı (enerji) eksikliği üzüntü veya depresyona neden olabilir. Yemekten ziyade güneş ışığından D vitamini almak en iyisidir. Cildin güneşe maruz kalması ve gününüze daha mutlu hisler katmanız en iyisidir.

11- E Vitamini

Antioksidanlar, sisteminize neden E vitamini almanız gerektiğine dair nedenler ekleyerek enerjiye yardımcı olur. Vücudunuzda E vitamini bulunmadığında kendinizi kötü hissetmek normalin dışında değildir. Ayçiçeği çekirdeği, fıstık ezmesi, badem ve daha fazlası, size daha fazla enerji uyandıran E vitamini değerleri eklemenize yardımcı olacaktır.

12- K2 Vitamini

K2 Vitamini, genel enerjiniz söz konusu olduğunda tam bir memnuniyet duygusu eklemek için diğer vitaminlerle harika çalışır. Bu vitamin yapraklı sebzelerde ve yeşil çayda da bulunur, bu yüzden yeşil çayı seçmek harika bir fikirdir. Bu vitamini rutin formda tutmak, yorgunluğunuzu bir adalet yerine getirecektir.

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: VaktindeYe

Vaktinde yenmesi gereken sebze ve meyveler, bu ürünler kullanılarak yapılan eşsiz yemekler!

Yorum

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

Su İçmek Neden Önemli? Suyun 8 Faydası!

Mayıs Ayında Hangi Balıklar Yenir? Mayıs Ayı Balıkları Listesi