in

40’lı Yaşlardan Sonra Yaşlanmaya Son. 10 Yaşlanma Karşıtı Gıda!

10 yaşlanma karşıtı gıda
10 yaşlanma karşıtı gıda

Güzel, ışıldayan cilt beslenmemiz ile doğrudan alakalıdır. Doğru beslenme ile yıllara meydan okuyan bir cilde sahip olabilirsiniz.

Diyetimizi antioksidanlar, sağlıklı yağlar, su ve gerekli besinler içeren canlı yiyeceklerle paketlediğimizde, vücudumuz en büyük organı olan cildimizi takdir edecektir. Sonuçta, cilt genellikle vücudumuzun iç sorununu gösteren ilk kısmıdır.

Araştırmacılar, meyve ve sebze yemenin donuk tenler ve ince çizgilerle mücadele etmenin en güvenli ve sağlıklı yolu olduğu sonucuna vardılar. Evet, gelelim parlamaya! Vücudunuzu, içeriden gelen bir parıltı için besleyen en iyi 10 yaşlanma karşıtı gıda:

1- Su Teresi

Su teresinin sağlığa faydası oldukça fazladır! Bu besleyici, yoğun nemlendirici, yapraklı, yeşil sebze harika bir kaynaktır. İçerdikleri :

 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Manganez
 • Fosfor
 • A, C, K, B-1 ve B-2 vitaminleri

Su teresi iç cilde antiseptik olarak etki eder ve minerallerin dolaşımını ve vücudun tüm hücrelerine verilmesini arttırır, böylece cildin oksijeni artar. A ve C vitaminleri ile birlikte gelen su terresindeki antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirerek ince çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Denemelik: Parlayan cildiniz ve genel olarak daha iyi bir sağlık için bugün salataya bu lezzetli yeşilden bir avuç ekleyin!

2- Kırmızı Dolmalık Biber

Kırmızı dolmalık biber, anti-aging konusunda üstün hüküm süren antioksidanlarla doludur. Kolajen üretimi için iyi olan yüksek C vitamini içeriğine ek olarak, kırmızı dolmalık biberler karotenoidler adı verilen güçlü antioksidanlar içerir.

Karotenoidler, birçok meyve ve sebzede gördüğünüz parlak kırmızı, sarı ve turuncu renklerden sorumlu bitki pigmentleridir. Çeşitli anti-enflamatuar özelliklere sahiptirler ve cildin güneşin zarar görmesinden, kirlenmeden ve çevresel toksinlerden korunmasına yardımcı olabilirler.

Denemelik: Biberleri dilimleyin ve humus içerisine bir aperatif olarak daldırın, çiğ salataya ekleyin veya bir tavada kızartın.

3- Papaya

Bu lezzetli süper besin, cildin esnekliğini arttırmaya ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir. Bunlar şunları içerir:

 • A, C, K ve E vitaminleri
 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • B vitaminleri

Papayadaki çok çeşitli antioksidanlar serbest radikal hasarına karşı savaşmaya yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini geciktirebilir. Papaya ayrıca, doğanın en iyi anti-enflamatuar ajanlarından biri olarak çalışarak ek yaşlanma karşıtı faydalar sağlayan papain adı verilen bir enzim içerir. Ayrıca birçok peeling ürününde de bulunur.

Bu yüzden evet, papaya yemek (ya da papain içeren ürünler kullanmak) vücudunuzun ölü cilt hücrelerini dökmesine yardımcı olarak ışıltılı ve canlı bir cilt bırakır!

Denemelik: Kahvaltınızın bir parçası olarak büyük bir papaya tabağı üzerine taze limon suyu gezdirin veya bir sonraki geceniz için evde bir papaya maskesi yapın!

4- Yaban Mersini

Yaban mersini, A ve C vitaminlerinin yanı sıra antosiyanin adı verilen yaşa meydan okuyan bir antioksidandır. Yaban mersini derin, güzel mavi renklerine veren şey budur.

Bu güçlü antioksidanlar, enflamatuar yanıtı hafifleterek ve kollajen kaybını önleyerek cildi güneş, stres ve kirlilikten kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olabilir.

5- Brokoli

Brokoli ile dolu bir anti-enflamatuar, anti-aging güç merkezi:

 • C ve K vitaminleri
 • Çeşitli antioksidanlar
 • Lif
 • Folat
 • Lutein
 • Kalsiyum

Vücudunuz, cildin temel protein olan kolajen üretimi için C vitamini ister ve ona güç ve esneklik verir.

Denemelik: Hızlı bir atıştırma için çiğ brokoli yiyebilirsiniz, ancak zamanınız varsa, yemekten önce hafifçe buharlayın.

6- Ispanak

Ispanak süper bir nemlendiricidir ve tüm vücudu yenilemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. İçerdikleri :

 • A, C, E ve K vitaminleri
 • Magnezyum
 • Bitki bazlı demir
 • Lutein

Bu çok yönlü yapraklı yeşilin yüksek C vitamini içeriği, cildi sıkı ve pürüzsüz tutmak için kollajen üretimini arttırır. Ama hepsi bu kadar değil. Sağladığı A vitamini, güçlü, parlak saçları teşvik ederken, K vitamini hücrelerde iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

7- Fındık

Birçok fındık (özellikle badem), cilt dokusunun onarılmasına, cilt neminin korunmasına ve cildin zararlı UV ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olabilecek harika bir E vitamini kaynağıdır. Ceviz, anti-enflamatuar omega-3 yağ asitleri içerir ve şu faydaları sağlar:

 • Cilt hücre zarlarını güçlendirmek
 • Güneşe karşı korumak
 • Doğal yağ bariyerini koruyarak cilde güzel bir parlaklık kazandırır.

Denemelik: Salatalarınızın üzerine fındık karışımı serpin ya da atıştırmalık bir avuç yiyin.

8- Avokado

Avokado, pürüzsüz, esnek bir cilt sağlayan iltihapla mücadele eden yağ asitlerinde yüksektir. Ayrıca, yaşlanmanın olumsuz etkilerini önleyebilecek çeşitli temel besinleri de içerirler:

 • K, C, E ve A vitaminleri
 • B vitaminleri
 • Potasyum

Avokadodaki yüksek A vitamini içeriği, ölü cilt hücrelerini atmamıza yardımcı olur ve bizi harika, ışıltılı bir cilt bırakır. Karotenoid içerikleri ayrıca toksinlerin tıkanmasına ve güneş ışınlarının zarar görmesine yardımcı olabilir ve ayrıca cilt kanserlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Denemelik: Bir avokadoyu salataya atın, bir yüzeye koyun veya bir kaşıkla yiyin. Bir avokado yemenin tüm yollarını denediğinizi düşündüğünüzde, 23 tane daha var. İnflamasyonla mücadele etmek, kızarıklığı azaltmak ve kırışıklıkları önlemek için topikal olarak inanılmaz bir nemlendirici maske olarak deneyebilirsiniz!

9- Tatlı Patates

Tatlı patatesteki portakal rengi, A vitamine dönüştürülen beta-karoten adı verilen bir antioksidandan gelir.

Bu lezzetli kök sebzesi, hem cildimizi zararlı serbest radikallerden koruyabilen hem de cildimizi parlak tutacak harika bir C ve E vitamini kaynağıdır.

Denemelik: Kahvaltınızı ya da atıştırmalık oyununuzu diğerlerine benzemeyen bu tatlı patatesli tost tariflerinden birini çırpın. Şükran günü, bu sebzeyi diyetinize ekleyen tek zaman değil!

10- Nar Taneleri

Nar yüzyıllardır şifalı şifalı meyve olarak kullanılmıştır. C vitamini yüksek ve çeşitli güçlü antioksidanlar olan narlar vücudumuzu serbest radikal hasarlarından koruyabilir ve sistemimizdeki iltihaplanma seviyelerini azaltabilir.

Bu sağlıklı meyveler aynı zamanda, yaşlanma belirtilerini yavaşlatan ciltteki kolajeni korumaya yardımcı olabilecek punicalaginler adı verilen bir bileşik içerir.

Denemelik: Yaşlanma karşıtı bir tedavi için bu tatlı küçük mücevherleri bir bebek ıspanak cevizli salata üzerine serpin!

En çok yapılan diyet hataları
En çok yapılan diyet hataları

Yazı hakkındaki düşünceniz nedir?

Yazar: VaktindeYe

Vaktinde yenmesi gereken sebze ve meyveler, bu ürünler kullanılarak yapılan eşsiz yemekler!

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Lezzet haritası

Tadı Damağımdacılar için Lezzet Haritası Testi

Çay insanı mısın kahve insanı mısın

Çay insanı mısın kahve insanı mı?